+421 949 500 275 preventech@preventech.sk

Opatrenia na odstránenie alebo zníženie expozície hluku


Riziko, vyplývajúce zamestnancovi z expozície hluku, musí zamestnávateľ odstrániť alebo znížiť na najnižšiu dosiahnuteľnú úroveň s prihliadnutím na technický pokrok a dostupnosť opatrení na odstránenie alebo zníženie hluku predovšetkým pri zdroji hluku. Pri znižovaní rizík z expozície hluku zamestnávateľ vychádza zo všeobecných zásad prevencie, pričom prihliada najmä na

  • a) iné metódy práce, ktoré znížia expozíciu hluku,
  • b) výber vhodného pracovného zariadenia s čo najmenšími emisiami hluku vrátane možnosti sprístupniť pre pracovníkov pracovné zariadenie spĺňajúce požiadavky príslušných predpisov (Napríklad zákon č. 56/2018 Z. z. o posudzovaní zhody výrobku, sprístupňovaní určeného výrobku na trhu a o zmene a doplnení niektorých zákonov);
  • c) stavebné a priestorové riešenie pracoviska a pracovných miest,
  • d) primerané informácie a praktický výcvik zamestnancov zameraný na správne zaobchádzanie s pracovným zariadením,
  • e) zníženie hluku technickými prostriedkami
    • 1. šíreného vzduchom, napríklad protihlukovými clonami, krytmi, zvuk pohlcujúcimi obkladmi, a
    • 2. šíreného konštrukciami, napríklad tlmením alebo izoláciou,
  • f) vhodné spôsoby údržby pracovných zariadení, pracovných miest a systémov na pracovisku,
  • g) organizáciu práce zameranú na zníženie hluku
    • 1. obmedzením trvania a úrovne expozície hluku,
    • 2. vhodným harmonogramom práce s primeranými prestávkami na oddych.

Ak sa na základe posúdenia rizík podľa § 3 zistí prekročenie horných akčných hodnôt expozície hluku, zamestnávateľ bezodkladne vykoná opatrenia uvedené vyššie.

Určenie a označenie pracovísk

Na základe posúdenia rizík podľa § 3 nariadenia vlády č. 115/2006 Z. z. o minimálnych zdravotných a bezpečnostných požiadavkách na ochranu zamestnancov pred rizikami súvisiacimi s expozíciou hluku sa určia pracoviská alebo pracovné miesta, na ktorých zamestnanci sú alebo na ktorých možno predpokladať, že sú exponovaní hluku presahujúcemu horné akčné hodnoty expozície. Tieto pracoviská alebo pracovné miesta sa vymedzia, označia bezpečnostnými a zdravotnými označeniami a použijú sa výstražné značky a prístup na ne sa obmedzí, ak je to technicky uskutočniteľné.

Opatrenia na zníženie expozície hluku – osobitné prípady

Zamestnávateľ je povinný vykonať opatrenia na zníženie expozície hluku aj v prípade, že expozícia hluku neprekračuje horné akčné hodnoty expozície hluku, ale prekračuje akčné hodnoty expozície hluku pre jednotlivé skupiny prác podľa bodu 2 prílohy č. 2 nariadenia vlády č. 115 /2006 Z. z., takto:
a) pri návrhu, výstavbe alebo podstatnej rekonštrukcii pracoviska zamestnávateľ musí zabezpečiť, aby hluk na pracovisku neprekročil akčné hodnoty expozície podľa bodu 2 prílohy č. 2,
b) na pracoviskách uvedených do prevádzky pred účinnosťou tohto nariadenia vlády zamestnávateľ musí vykonať opatrenia na zníženie hluku tak, aby hluk na pracovisku neprekročil akčné hodnoty podľa bodu 2 prílohy č. 2 zvýšené o 5 dB.

Nemožnosť zníženia hluku opatreniami

Ak aj napriek vykonaným opatreniam expozícia hluku nespĺňa požiadavky uvedené vyššie, zamestnávateľ musí preukázať, že využil všetky možné a dostupné opatrenia na odstránenie alebo zníženie expozície hluku a že špecifické podmienky vykonávanej činnosti neumožňujú iné riešenie.

Ak zamestnanec v súvislosti s vykonávanou pracovnou činnosťou využíva oddychové zariadenie zamestnávateľa, hluk v týchto priestoroch je nutné znížiť na hladinu zodpovedajúcu ich účelu a podmienkam používania týchto priestorov.

Zamestnávateľ prispôsobí opatrenia uvedené vyššie požiadavkám osobitných skupín zamestnancov.

Upozornenie:

Tento článok nie je možné považovať za poradenstvo. Články nie sú pri zmene právnych noriem aktualizované. Všetky informácie sú uvádzané ku dňu vydania článku. Ak máte záujem o poradenstvo reflektujúce aktuálne právne normy, neváhajte využiť niektoré z našich služieb.

Žiadosť o cenovú ponuku

Vyberte služby*

Oboznámenie o spracúvaní osobných údajov

15 + 9 =